úterý, srpna 02, 2005

Víkend

V pátek jsme nakoupili zásoby před prodlouženým víkendem. První srpnové pondělí jsou zde banking holidays, tak aby nebyl hlad!
Postupně zkouším všechny druhy chleba na trhu, našla jsem jeden, který mi docela chutná, celozrnný. V Lidlu se dají koupit dobré marmelády s 50% podílem ovoce a levné maso. Kilo kuřecích stehen za 2.38 Eura. Lidl vůbec vede, páč nabízí sortiment převážně německé výroby, což už se alespoň trochu blíží českému. Mají tu naši oblíbenou Ekvádorskou 70% čokoládu za 1.5 Euro. Objevila jsem také mazadlo na způsob pomazánkového másla, bohužel na můj oblíbený tvaroh jsem doposud nikde nenarazila. Tvaroh se v angličtině řekne cottage cheese a jedná se o hrudky sýra v tvarohu, jak ho známe v Čechách . Klasická Madeta nikde. Zato mňam šunka z krůtích prs s 97% podílem masa. Zlobí nás sýr, Cheddar už nám leze krkem a do Eidamu dávají ledek.
Poté, co jsme první týden pobytu s nadšením koupili sladké bulky se sušeným ovocem a měli co dělat, abychom je nemuseli vyhodit, jsme se rozhodli, že tudy cesta nevede a rozhodli se spolehnout na vlastnoručně ukuchtěné dobroty. Koupili jsme plech do trouby na vlastní tvorbu. Problém ovšem nastal s výběrem mouky a ingrediencemi na koláč. Velké množství druhů mouk a směsí na chleba, hladké mouky a mouky celozrnné, různých mixů mouky s pečícím práškem nás už několikrát odradilo od koupě s odkladem na příště. I tentokrát jsem zmatená stála před regálem s přípravky na pečení a snažila se zkombinovat cenu s kvalitou, již odhodlaná něco koupit a vyzkoušet. Najednou mě někdo chytil za paži. Veselá irská bábi na mě hned spustila svou hatmatilkou. Chci-li prý upéct chleba? Vysvětlila jsem jí, že nechci chleba, ale sladký koláč. S nadšením se pustila do vysvětlování, která mouka se na co hodí a našla mi dosud utajený pečící prášek. Když se ujistila, že vše chápu, rošťácky se mnou zacloumala ve stylu „to si dáte dobrotu, viďte!“ a odešla. Riskli jsme tedy jednu z mouk a v neděli jsem upekla sušenky (no jo, původně měl být ten koláč, ale mouka se chovala nezvyklým způsobem, chce to ještě vychytat). Žambo otestoval na kuřatech gril v troubě, dopadlo to výborně.
Nejen jíme, ale také se vzděláváme čtením z knihovny půjčených knih (v angličtině), beletrií i odbornými texty. Půjčila jsem si knihu o Public Relations, čte se dobře a baví mě velice. Žambo, velký čtenář, sjíždí jednu anglickou knihu za druhou a libuje si, že rozumí knihám, kterým před pár lety nerozuměl.
Rádi bychom chodili na větší a častější procházky, zvlášť když neprší, je člověku líto být zavřený doma. Okolí je ale oplocené a zabordelené odpadky. Ještě jsme si nezvykli.
Na jedné z procházek jsme zabruslili k místnímu Aquatic centru. Vypadá lákavě, tobogány, skluzavky, bazény. Výhoda je, že Irům sport nic neříká (nebo mají tlouštíci zákaz vstupu?) a vodní centrum tak bylo v sobotu odpoledne poloprázdné. Aquatic centrum se tak dostalo na seznam položek, které si dovolím zafinancovat z první výplaty. Už je jich docela dost, budem potřebovat velké prémie!


Žádné komentáře: